Relacja z zawodów na celność lądowania

2013-11-16

Relacja z zawodów na celność lądowania

 Zapraszamy do zapoznania się z relacją z zawodów, którą wspólnie z Moniką Bobrzyk redaktor naczelną misięcznika Nasze Miasto - Nasza Gmina - Nasz Powiat popełniliśmy z tej okazji.

W niedzielę 10 listopada w Rybniku - Gotartowicach odbyły się już III Zawody Szybowcowe i II Zawody Samolotów Ultralekkich na celność lądowania. Zawody odbyły się z inicjatywy prowadzącego swoją działalność w Rybniku już trzeci sezon Ośrodka Szkolenia Lotniczego na szybowcach i jednocześnie Podmiotu Szkolącego na samolotach ultralekkich BB-Aero.

 Sobotni dzień, 9 listopad był przeznaczony na trening. Mimo niesprzyjającej pogody nastroje były bojowe. Jak przekonuje właściciel pierwszego w Polsce prywatnego szybowcowego OSL BB-Aero, Marian Fijołek:

– Liczyliśmy na to, że podczas niedzielnych zawodów pogoda tradycyjnie dopisze, lecz „dmuchając na zimne” – nasz sympatyk - ksiądz Jacek Paweł Przybyła Proboszcz Parafii Przecieszyn koło Brzeszczy dostał zlecenie załatwienia u swojego Szefa pięknej pogody, żeby przynajmniej w tym okresie polatać szybowcami i samolotami nad lotniskiem w Rybniku.

Tradycyjnie po zawodach wspólne zdjęcie z zawodnikami i kibicami, którzy byli tłem dla Perkoza

I tak się stało. Pogoda sprzyjała lotom, a duch sportowej rywalizacji nie opuszczał zawodników. Niedzielne zawody rozpoczęły się z samego rana. Zawody tradycyjnie zrzeszały sympatyków sportów lotniczych z całego kraju. Należeli do nich na pewno rodziny i znajomi studentów-pilotów OSL BB-Aero, którzy na żywo obserwowali i kibicowali zawodnikom.

Na lotnisku w Rybniku - Gotartowicach można było zobaczyć co chwilę starty szybowców i samolotów ultralekkich. Po zahangarowaniu sprzętu, zostały wręczone dyplomy i odznaki tegorocznej podstawówce szybowcowej oraz przedstawiono i nagrodzono zwycięzców poszczególnych zawodów.

Z lewej pilot Marek Pierchała z instruktorem Janem Pietrzykowskim (jako bezpiecznikiem) przed startem (w tle mały pociągnął dużego) a z prawej „przelotowe” lądowanie Marka

Zawody polegały na wylądowaniu jak najbliżej linii rozłożonej w poprzek pasa lądowania między wyłożonymi (środkowymi) płótnami. Sześć płócien ograniczało miejsce pomiaru przyziemienia do prostokąta o wymiarach około 40 na 30 metrów. Przyziemienie za wyznaczonym obszarem nie było mierzone. 

http://www.enaszemiasto.pl/foto/foto/278499381.jpg http://www.enaszemiasto.pl/foto/foto/850972829.jpg

Z lewej pilot Jacek Boczkowski w krótkiej drzemce przed startem pilnowany przez studenta-pilota Michała Krzyżewskiego a z prawej zwycięskie lądowanie Jacka już po przebudzeniu

W poniedziałek 11 listopada zaplanowano loty przyjemnościowe, które okazały się bardzo przyjemnościowe, bo praktyczne szkolenie podstawowe przysłowiowym rzutem na taśmę zakończyła Aldona Morawiec z Koła Lotniczego „Orzeł” przy Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach wykonując tego dnia brakujących jej do dziesięciu - siedem lotów samodzielnych. Aldona już przechodzi do historii BB-Aero, bo jest pierwszą studentką-pilotką wyszkoloną od podstaw w OSL BB-Aero. Agnieszka i Żaneta o Was też pamiętamy, ale już „umiałyście” latać jak trafiłyście do nas.

http://www.enaszemiasto.pl/foto/foto/388762305.jpg http://www.enaszemiasto.pl/foto/foto/906403330.jpg

Z lewej wspomniana pilot Agnieszka Kądziołka wysłuchuje przed lotem porad zwycięzcy zawodów pod czujnym okiem pilota Marka Pierchały i udającego, że coś kuma studenta-pilota Marka Norka a z prawej podejście do lądowania Agnieszki, po którym przyziemia w okolicach 11 metra, bo nie posłuchała Jacka albo Jacek miał taki plan

Z innych pięknych rzeczy (jak pogoda w niedzielę), to przede wszystkim dzięki naszemu niezawodnemu jak zwykle Michałowi Ombachowi z firmy Allstar Sp z o.o. mieliśmy do latania w Rybniku wypożyczony do demonstracji szybowiec Perkoz. Testowaliśmy go i za wyciągarką i za samolotem i z krótkimi i z długimi końcówkami. Każdemu się szybowiec podoba i w powietrzu i na ziemi. Kto chciał i nie zdążył się nim przelecieć, to następna okazja będzie w przyszłym roku i liczymy wszyscy, że już będzie wtedy Perkoz certyfikowanym szybowcem.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z lotu na Perkozie naszego studenta-pilota Marka Siuty, link: Lot odwrócony Perkozem

http://www.enaszemiasto.pl/foto/foto/730026593.jpg

Start za wyciągarką podobnie jak za samolotem z długimi końcówkami nie wymaga trzymania skrzydła z powodu ich dodatniego wzniosu, ale przyzwyczajenie robi swoje. W kabinie kandydat na szkolenie Andrzej Ankes z instruktorem Ireneuszem Boczkowskim

http://www.enaszemiasto.pl/foto/foto/574212087.jpg

Ta sama załoga i szybowiec, co powyżej ale wygląda jakby zgubili winglety

Ostatni niedzielny lot należał do załogi: Marian Fijołek i Ireneusz Boczkowski

Przedstawiamy niezależną Komisję Sędziowską z Koła Lotniczego "Orzeł". Opiekun komisji student-pilot Tomek Konsek, członkowie - kandydaci na szkolenie: Darek Chałupka; Artur Otręba; Karol Niedziela i Paweł Piszczak

Wyniki II Zawodów Samolotów UL na celność lądowania BB-Aero:

Miejsce

 Nazwisko Imię

Wynik [m]

Typ samolotu

Reprezentant

1

Szopa Aleksander

4,40

WT-9 Dynamic

Merkle Sp z o.o.

2

Szczerba Tadeusz

7,80

Skyleader 600

Skyleader Polska

3

Kopocz Piotr

9,10

Skyleader 500

Ład-Kompleks Sp z o.o.

4

Kulik Dariusz

12,10

3Xtrim

Aeroklub ROW

5

Boczkowski Jacek

17,60

3Xtrim

Aeroklub ROW

6

Kosowski Zdzisław

> 20

CTSW

Racibórz

7

Kowalec Wojciech

> 20

3Xtrim

Aeroklub Bielsko-Biała

 

http://www.enaszemiasto.pl/foto/foto/834314604.jpg http://www.enaszemiasto.pl/foto/foto/759973449.jpg

Z lewej Aleksander Szopa ze swoją zwycięską maszyną WT-9 Dynamic a z prawej 3Xtrim z załogą Darek Kulik i Wojciech Kowalec

 

Zapraszamy też do obejrzenia pozostałych zdjęć na portalu Nasze Miasto Czerwionka-Leszczyny,

link: Fotorelacja z Zawodów

 

Wyniki III Zawodów Szybowcowych BB AERO w załączniku: 

www.bb-aero.pl/userfiles/file/Wyniki%20III%20Zawod%C3%B3w%20Szybowcowych%20BB%20AERO.pdf

 

Monika Bobrzyk & Roman Kata

Menu podstrony

e-Chronometraż

 

Kamery on-line

podgląd kamer

Dane teleadresowe

BB AERO

Tel.: +48 512 488 969

e-mail: r.kata@bb-aero.pl

 

Polecamy

 

 

 


 

 

 

 

bb-aero.pl - loty doskonalące, licencja pilota szybowcowego, szkolenie szybowcowe, szkolenia na samolocie ultralekkim, kursy szybowcowe, kursy na samolotach ultralekkich, loty doskonalące za wyciągarką i samoloty ultralekkie