Marcin Krywult gościem Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach

2012-02-24

Marcin Krywult gościem Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach

16 lutego 2012 gościem Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach był instruktor spadochronowy z 18 Brygady Powietrzno-Desantowej w Bielsku-Białej – starszy szeregowy Marcin Krywult. Było to kolejne z cyklu spotkań organizowanych przez Ośrodek Szkolenia Lotniczego BB Aero oraz Koło Lotnicze „Orzeł” działające przy Zespole Szkół.

Marcin Krywult podzielił się z uczniami klas lotniczych informacjami i doświadczeniem na temat pilotażu (jest również licencjonowanym samolotowym pilotem zawodowym) oraz skoków spadochronowych. Podczas prelekcji przedstawione zostały filmy prezentujące skoki spadochronowe w wykonaniu wojska. Marcin Krywult ma na swoim koncie 1492 skoki, w tym 4 sytuacje awaryjne, w których konieczne było użycie spadochronu zapasowego.

Spotkanie to cieszyło się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów, młodych adeptów sztuki lotniczej.

Ciekawym i dość zabawnym filmem były skoki spadochronowe w wykonaniu klasy wojskowej w Bielsku-Białej. Nie wszyscy uczniowie na początku chętnie wyskakiwali z samolotu – mówi Sebastian Szemszur uczeń Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach.

Podczas spotkania omawiane zostały również sytuacje awaryjne. Uczniowie dowiedzieli się m.in. kiedy następuje samoczynne otwarcie spadochronu i na jakich wysokościach. Ukazano także różnice między skokami cywilnymi a wykonywanymi przez wojsko.

Jeśli chodzi o skakanie z spadochronem to uważam, że wojskowe jest wiele ciekawsze niż cywilne. Najbardziej jednak pasjonuje mnie szybownictwo – mówi Paweł Szolc uczeń klasy o profilu lotniczym.

Po informacjach teoretycznych nadszedł czas na praktykę. Marcin Krywult zaprezentował uczniom prawidłowe zakładanie spadochronu oraz proces jego otwierania po wyskoku z statku powietrznego.

Spotkanie bardzo mi się podobało, dowiedziałem się wielu nowych, ciekawych rzeczy m.in. o technice składania spadochronu – mówi Paweł.

Nasz kolega Dawid Główczyński ubrał spadochron. Dowiedzieliśmy się jak działa i jak go poskładać. Jeśli chodzi o skoki w cywilu spadochron można poskładać samodzielnie dopiero po specjalnym szkoleniu. Żołnierze skaczący mają takie uprawnienia, lecz tylko mogą składać spadochron podstawowy. Osoby, które zajmują się składaniem awaryjnego, posiadają do tego odpowiednią licencję. Przyznaje, że nie jest to łatwe – dodaje Sebastian.

Głównym celem spotkań jest uświadomienie młodzieży roli jaką odgrywa lotnictwo w dzisiejszym świecie, jak również ukazanie różnorodnych możliwości uczestnictwa w życiu lotniczym – zarówno cywilnym jak i wojskowym. Organizacja spotkań z doświadczonymi pilotami jest inspiracją oraz motywacją dla uczniów, którzy chcą wiązać swoją przyszłość z lotnictwem.

Monika Bobrzyk

Zdjęcia ze spotkania są dostępne w galerii >>

 

Menu podstrony

e-Chronometraż

 

Kamery on-line

podgląd kamer

Dane teleadresowe

BB AERO

Tel.: +48 512 488 969

e-mail: r.kata@bb-aero.pl

 

Polecamy

 

 

 


 

 

 

 

bb-aero.pl - loty doskonalące, licencja pilota szybowcowego, szkolenie szybowcowe, szkolenia na samolocie ultralekkim, kursy szybowcowe, kursy na samolotach ultralekkich, loty doskonalące za wyciągarką i samoloty ultralekkie