I Szybowcowe zawody na celność lądowania w Rybniku

2011-11-13

I Szybowcowe zawody na celność lądowania w Rybniku

W sobotę, 12 listopada 2011 roku, na rybnickim lotnisku Gotartowice, odbyły się szybowcowe zawody na celność lądowania pt. "Szukamy zmiennika dla Tadeusza Wrony"

Zawodnicy w ramach konkursu mieli do wykonania jeden lot, którego celem było wylądowanie jak najbliżej wyznaczonego punktu. Nie wystarczyło po prostu wylądować, oceniana była też technika podejścia do lądowania oraz sam sposób przyziemienia – tak więc żadne sztuczki nie były dozwolone. Piloci zaprezentowali bardzo wysoki poziom i zacięta walka rozgrywała się na centymetry.

Już o godzinie ósmej, przy niewielkim mrozie, na płycie lotniska można było zobaczyć szybowce oraz pierwszych zawodników, którzy z niecierpliwością czekali na swoją kolej startu. Jak się okazało, mróz to jednak żadna przeszkoda dla pasjonatów latania – 31 zawodników zdecydowało się wziąć udział w zawodach i walczyć o Puchar.

Wśród zawodników nie zabrakło lokalnych pilotów jak i przedstawicieli innych aeroklubów – białostockiego, bielsko-bialskiego, gliwickiego, nadwiślańskiego z Lisich Kątów, warszawskiego, wrocławskiego, „Orląt” z Dęblina, zagłębia miedziowego z Lubina.

W zawodach wzięło udział 30 pilotów, nie zabrakło też pań, jednak to panowie opanowali podium.

 

Zawodnicy i ekipa BB Aero

 

Starty szybowcowe odbywały się za wyciągarką na wysokość ok. 300 metrów, po osiągnięciu której szybowiec lotem ślizgowym okrążał lotnisko i podchodził do lądowania.

Najlepszy wynik – 0,9m od wyznaczonego punktu – osiągnął Dariusz Deptuła, przedstawiciel Aeroklubu Zagłębia Miedziowego.

 Drugie miejsce zajął Norbert Kiepurski z wynikiem 1,3m wyszkolony w ośrodku szkolenia lotniczego BB Aero, który działa przy rybnickim lotnisku. 

II miejsce - 1,3m Puchar za II miejsce powędrował do Norberta Kiepurskiego

 Na trzecim miejscu uplasował się Marek Sidorczyk z wynikiem 1,6m – przedstawiciel Aeroklubu Wrocławskiego. 

III miejsce - 1,6m Trzecie miejsce zdobył Marek Sidorczyk z Aeroklubu Wrocławskiego


Zawody zakończyły się wręczeniem nagród, pucharów oraz dyplomów oraz wspólnym ciepłym posiłkiem kończącym sezon szybowcowy w tym roku.

Podczas imprezy nie zabrakło też atrakcji dla amatorów latania – można było poczuć to, co na co dzień czują piloci szybowcowi i polecieć szybowcem, aby popodziwiać z góry okolicę.

Menu podstrony

e-Chronometraż

 

Kamery on-line

podgląd kamer

Dane teleadresowe

BB AERO

Tel.: +48 512 488 969

e-mail: r.kata@bb-aero.pl

 

Polecamy

 

 

 


 

 

 

 

bb-aero.pl - loty doskonalące, licencja pilota szybowcowego, szkolenie szybowcowe, szkolenia na samolocie ultralekkim, kursy szybowcowe, kursy na samolotach ultralekkich, loty doskonalące za wyciągarką i samoloty ultralekkie